Rolety zewnętrzne zimą

Jak dbać o nasze rolety w tym szczególnym okresie.

Sezon zimowy jest czasem, w którym szczególnie doceniamy funkcjonalność rolet zewnętrznych zamontowanych w naszych domach. Rolety te pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania, zabezpieczają dom przed wnikaniem do niego chłodu, przewiewami do budynku. Przez nieszczelne okna możemy stracić nawet do 25% ciepła z domu, więc zabezpieczenie ich przed chłodem w postaci rolet zewnętrznych jest tutaj nieocenione.

Jeżeli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami takich rolet powinniśmy o nie właściwe dbać. W okresie zimowym obowiązuje kilka zasad, których przestrzeganie pomoże uniknąć awarii rolety, a my będziemy mogli bez zakłóceń cieszyć się jej funkcjonalnością bez konieczności wzywania serwisu. Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że w czasie mrozów i opadów śniegu może dojść do oblodzenia rolet. Niezwykle istotne jest, aby przed użytkowaniem rolety upewnić się czy nie jest ona przymarznięta. Jeżeli do tego doszło absolutnie nie wolno podnosić rolety. Powinniśmy najpierw usunąć oblodzenie poruszając delikatnie listwą dolną. Można także delikatnie ją unieść i opuścić by podczas tego niewielkiego ruchu kawałki lodu odpadły samoczynnie. Dopiero po upewnieniu się że roleta nie jest przymarznięta możemy swobodnie z niej korzystać.

Doskonałym rozwiązaniem tego typu sytuacji jest zastosowanie silnika do rolet z funkcją przeciążenia. W przypadku przymarznięcia rolety silnik czując opór wyłączy się, co uniemożliwi zerwanie wieszaków rolety, uszkodzenie pancerza i powstanie awarii. W tym przypadku aby móc użytkować roletę należy postąpić jak już opisano powyżej.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Państwa przydatne i pozwolą uniknąć awarii. Wierzymy, że będziecie mogli cieszyć się swoimi roletami przez długie lata, a w te zimowe i szczególnie mroźne dni doceniać ich właściwości.