FILL

Strefa Partnera

Okna narożne – czy są one problematyczne?

Jak dokonać wyboru przesłony okiennej?


Okna narożne to aktualnie najczęściej stosowane przez architektów rozwiązanie w stolarce okiennej. Jednak wybór osłon do okien rogowych spędza ich właścicielom sen z powiek. Przedstawiamy zatem kilka rozwiązań, które pozwolą cieszyć się wymarzoną osłoną w przypadku okien narożnych.

Okna narożne w szkleniu stałym – są najdogodniejszym rozwiązaniem, ponieważ podczas wyboru osłony nie musimy kierować się najważniejszą zasadą, a więc aby nie ograniczać światła otworu okna. W takim przypadku możemy zastosować przesłony okienne z montażem na ramę okienną. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród użytkowników są żaluzje drewniane, aluminiowe oraz bambusowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż szyna górna wraz z maskownicą (a więc górna część żaluzji, w której w skład wchodzi m.in. mechanizm sterujący) odstaję i podczas pomiaru ważne jest, aby obie „kasety” mogły się zmieścić w jednej przestrzeni. Analogicznie zasada ta będzie obejmować inne przesłony okienne z takim samym montażem. Warunkiem będzie tylko odpowiednia ilość miejsca dla mechanizmów sterujących.

Jeżeli dokonujesz samodzielnie pomiaru pamiętaj, że możesz skontaktować się z nami w celu uzyskania informacji o wielkości mechanizmu każdego produktu.

Montaż nad wnęką okienną – jest możliwy na dwa różne sposoby. Kasety danego produktu mogą stykać się lub zachodzić na siebie (montaż na zakładkę). Tutaj równie ważne jest prawidłowe określenie przestrzeni montażowej.

W przypadku produktów tj. żaluzje bambusowe, drewniane czy aluminiowe nad wnęką musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca, aby zwinięty pakiet lameli nie zachodził na światło okna czego konsekwencją byłby problem z jego otwarciem. Wielkość pakietu określamy na podstawie wysokości żaluzji. Porównywalny schemat dotyczy osłon tj. rolety rzymskie.

  • Montaż w świetle szyby – zdecydowanie jest to najłatwiejsza forma montażu w przypadku okien rogowych. Tutaj kwestia ograniczenia otwarcia okna jest niemożliwa. Pomiar produktu jest identyczny jak w przypadku okien standardowych. Natomiast rodzaj wyboru przesłon okiennych jest zdecydowanie większy. W takim wypadku zalecamy: żaluzje drewniane, bambusowe, aluminiowe oraz żaluzje plisowane.
  • Montaż na ramie okiennej w warunkach, gdy jedno okno jest nieotwierane a drugie uchylne lub gdy pomiędzy oknami mamy dodatkową przestrzeń (np. słupek) – sytuacja ta może nam pozwolić na montaż osłon okiennych, które nie będą ze sobą kolidować. Montaż może odbyć się na ramie okiennej w sposób inwazyjny lub nieinwazyjny (nie niszczymy ramy okiennej, ponieważ nie wkręcamy żadnych elementów montażowych).

Pamiętaj! Gwarantujemy bezpłatny pomiar oraz fachowe doradztwo.

Chętnie odwiedzimy Cię i doradzimy najlepiej jak tylko potrafimy.