FILL

Strefa Partnera

Rolety zewnętrzne: podejmujemy dyskusję

Ogromną popularność wśród klientów zyskały kilkanaście lat temu. Utrzymując ten poziom przez tak długi czas, rolety zewnętrzne poddawane są wielu analizom. Czy są system osłonowym bez żadnych wad?


Pojęcie rolet antywłamaniowych w Polsce funkcjonuje od dłuższego czasu. Niestety, klienci finalni często byli wprowadzani w błąd i instalując rolety zewnętrzne byli przekonani, iż są to rolety antywłamaniowe. Zawsze informujemy naszych klientów, iż tradycyjna roleta jest dodatkową barierą, spowoduje hałas, wzbudzi potencjalne podejrzenie o niepokojącej sytuacji sąsiadów. Jednak nie jest ona ochroną antywłamaniową. Tutaj, tą funkcję pełnią specjalne profile aluminiowe tzw. profile ekstrudowane, charakteryzujące się pewną odpornością na działanie sił niepożądanych tj. złodzieje. Pisząc „pewną” mamy na myśli opóźnienie procesu włamania, ewentualne odstraszenie złodzieja. Niestety, nie jest to system który w 100% zatrzyma niechcianych gości.

Reasumując, rolety są dodatkową barierą, mogą nam wskazać niepokojącą sytuację, jednak zdrowy rozsądek i dodatkowe zabezpieczenia jak np. alarm będą wpływać na zwiększony poziom naszego bezpieczeństwa.

Ochrona przed nagrzaniem? Prawda.

Rolety zewnętrzne odpowiadają za regulację ilości promieni słonecznych, które wpadają do naszego pomieszczenia. Tutaj trzeba zaznaczyć, że jest to system który w momencie pełnego otwarcia, ograniczy ilość promieniowania jednocześnie zaciemniając pomieszczenie. O ile podczas nocy, jest to funkcja wartościowa to w trakcie dnia, powoduje ona potrzebę doświetlenia – dodatkowy pobór energetyczny.

Wpływ na temperaturę? Prawda.

Konsekwencją redukcji promieniowania słonecznego jest świadoma kontrola temperatury otoczenia. W cieplejsze dni, zatrzymujemy komfortowy chłód wewnątrz domu i analogicznie w drugą stronę. Kiedy atmosfera na zewnątrz jest zimowa, opuszczony pancerz zatrzymuje domowe ciepło na swoim miejscu. Rozsądne użytkowanie rolet zewnętrznych wpłynie pozytywnie na wysokość rachunków za prąd czy ogrzewanie.

Wady: wymagający montaż, koszt, plan.

Każdy ma wady, posiadają je również rolety zewnętrze. Niektóre z nich można dostrzec wcześniej i ominąć je, wdrażając odpowiedni plan. Systemy podtynkowe, nadstawne wymagają od klienta decyzji o montażu rolet zewnętrznych już na etapie budowy / zakupu okien. Jest to uciążliwa kwestia, ponieważ często koszt rolet nie wliczany jest w kosztorys budowy domu, uważając to za dodatek. Niemniej jednak, chcąc wybrać system który nam najbardziej przypadł do gustu, musimy to zagadnienie wziąć pod uwagę najwcześniej jak to tylko możliwe. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do wyboru systemu o możliwych wymogach montażowych lub dokonać poprawek, które mogą okazać się niepotrzebnym dodatkiem finansowym. Cena – w zależności od specyfikacji rolet może być różnorodna. Nie możemy wskazać, że są to systemy bardzo drogie. Ceną klient może manipulować dostosowując roletę pod zarówno swoje wymagania, jak również przeznaczony na ten cel budżet. Ostatnią kwestią jest utrzymanie czystości. Wychodząc z założenia, iż każdy element domu wymaga naszej uwagi, taka też należy się roletom zewnętrznym. Dbałość o ten produkt gwarantuje nam jego żywotność.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwoli dokonać właściwego wyboru.