FILL

Strefa Partnera

Typy drabinek w żaluzjach

Uzależnione są zarówno od decyzji klienta, jak również specyfikacji produktu. Co warto jeszcze wiedzieć o drabinkach aby dokonać prawidłowego wyboru? Przeczytajcie!


Ten artykuł musimy rozpocząć od fundamentu, a więc pytania czym i do czego służy drabinka. Jest ona elementem tekstylnym żaluzji poziomych, który ma za zadanie utrzymywać lamele w odpowiedniej pozycji. Sterując żaluzją, zmieniamy położenie lameli – nic bardziej mylnego. Zmieniamy położenie drabinki, która w następstwie zmienia położenie lameli. To gwarantuje nam ustawienie w pożądanej w danym momencie pozycji.

W oferowanych przez FILL żaluzjach dostępne są dwa rodzaje drabinek, które są również uzależnione od wybranego systemu. W standardzie żaluzje drewniane oraz aluminiowe o lamelach 25 mm wyposażone są w drabinkę sznurkową i jest to jedyny możliwy wybór. Jednak już dla żaluzji drewnianych 50 mm możemy podjąć decyzję o dobór drabinki taśmowej. W żaluzjach aluminiowych 50 mm standardem również jest drabinka sznurkowa, jednak na życzenie możliwe jest wymienienie jej na drabinkę taśmową.

Drabinka taśmowa a sznurkowa

Drabinkę taśmową tworzy tekstylna taśma, na której opierają się lamele. Dostępna jest w wymiarze 25 mm i kilkunastu kolorach. Standardowo zbliżona jest do koloru lameli, jednak opcjonalnie klient może dokonać dowolnego wyboru. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku połączenia jasne lamele / ciemna taśma może dojść do odbicia taśmy na produkcie. Drabinka taśmowa wpływa również na większą wysokość pakietu, czyli wysokością żaluzji po złożeniu. W takim wypadku nasza przestrzeń montażowa musi posiadać stosowne nadproże.

Subtelniejszym oraz mniej widocznym rozwiązaniem jest drabinka sznurkowa. Charakteryzuje się ona mniejszą wysokością pakietu, co zwiększa możliwości montażowe. Żaluzje z zastosowaną drabinką sznurkową wizualnie zyskują lekkość i nie obciążają pomieszczenia. Zasada doboru kolorystycznego względem lameli jest identyczna jak w przypadku drabinki taśmowej, również w kwestii barwienia.

Wybór rodzaju drabinki jest naszą decyzją, która w głównej mierze zależy od preferencji estetycznych. Funkcjonalnie, obie drabinki nie różnią się od siebie.

Nie charakteryzuje ich również inny stopień wytrzymałości. Obie pełnią funkcję precyzyjnego ustawienia pozycji lameli, zapewniając komfort użytkownikom żaluzji.